Duben 2014

Co byste zařadili mezi kultovní auta ČSSR?

6. dubna 2014 v 23:48 | vp |  Kultovní auta
Představte si, že máte vybrat jen takové kousky, které jsou skutečně kultovní auta ČSSR. Které by to byly? My se rozhodli pro celkem 10 kousků. Od Škoda 1000 MB, která nesmí chybět v žádném seznamu kultovních aut z ČSSR, až po západní Fiat Uno, který se tehdy prodával pouze v Tuzexu jako západní zboží. Pokud bych měl připravit seznam kultovních aut ČSSR, prvním co mi zajímá je, jaká fanouškovská základna kolem těchto vozů je. POkud jsou a byly tyto auta skutečně oblíbenými a zdali jejich hodnota od určitého roku spíše vzrůstá, než naopak. Do seznamu kultovních aut ČSSR, jsem nejen z vlastenecké pocitu, zařadil převážně samé výrobky automobilky dnešní Škoda Auto, protože je to hlavní lídr trhu již po několik desítek let a obliba těchto aut přetrvává dodnes.

Kultovní auta ČSSR nebyla jen z ČSSR


Kdybychom měli sestavit seznam nejvíce kultovních aut ČSSR jen z aut, která byla vyrobená u nás, seznam by byl z 90% složen jen z produkce dnešní Škoda Auto, zatímco by spousta ostatních kousků ostrouhala. Proto jsme se rozhodli mezi kultovní auta ČSSR vybrat i takové kousky jako Fiat Uno a 126p, který je známý spíše pod přezdívkou "Maluch". Na druhou stranu rozhodně nemůžeme zatracovat produkci aut od automobilky Škoda Auto, která na tehdejší dobu vyráběla skutečně velmi zajímavé vozy jako například Škoda Octavia nebo Škoda Felicia. Samozřejmě tou největší peckou pak byla Škoda Rapid, která zažívá v posledním roce velký návrat v novém a líbivém designu.

Jaká kultovní auta jsme tedy na tento seznam vybrali?


Rozhodli jsme se celkem pro 9 kousků a to konkrétně Škoda Favorit, Škoda 120 L a Škoda 130, Aro 24, a již zmíněný Fiat Uno nebo Škoda Felicia. Nelze však zapomenout i na zcela kultovní auta jako Trabant 601 nebo Škoda 1000 MB.

Připravujeme na příště

Příště napíšeme o tom, jak vznikal tento seznam a co nás k jeho vytvoření vedlo.